Wzrost wskaźnika PMI dla Polski

Firma IHS Markit poinformowała w poniedziałek, że jeden z najważniejszych wskaźników dla sektora przemysłu w lipcu wzrósł z poziomu 47,2 pkt do 52,8 pkt (m/m). Polski sektor wytwórczy przekroczył pozytywną granicę 50 pkt głównie dzięki wzrostom wskaźników produkcji oraz nowych zamówień. Agencja podaje, że lipcowy wzrost badanego wskaźnika jest trzecim największym miesięcznym wzrostem tego wskaźnika w historii badań, następująco po wynikach w maju i czerwcu tego roku.

Zaobserwowany trend spadkowy wskaźnika trwał od listopada 2018 roku do maja 2020. IHS Markit wskazuje, że była to najdłuższa tego typu tendencja od niemal 18 lat. Podczas lipcowego odczytu, wszystkie subindeksy pozytywnie przyczyniły się do wzrostu głównego wskaźnika. Największe wzrosty zostały odnotowane w produkcji (+2,6 pkt), nowych zamówieniach (+2,1 pkt) oraz czasie dostaw (+0,6 pkt).

Dodatkowo, zaobserwowano pierwszy wzrost zamówień eksportowych od lipca 2018 oraz najwolniejszy spadek zatrudnienia od początku tego roku.

Blisko 2-letnie szczyty odnotowano także w innych państwach strefy euro: Austrii (52,8 pkt), Francji (52,4 pkt), Włoszech (51,9 pkt) i Niemczech (51 pkt).